Forum www.cpzwckafeteria.fora.pl Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Wiedza medyczna, publikacje, artykuły

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.cpzwckafeteria.fora.pl Strona Główna -> Starania o dziecko
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Loonah
:)



Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 2208
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: podkarpackie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:03, 11 Lut 2012    Temat postu: Wiedza medyczna, publikacje, artykuły

Wszystko na temat starań. Możecie wklejać fragmenty tekstu lub zamieszczać linki.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sylwex_a
:)



Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 1835
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rzeszów
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:00, 11 Lut 2012    Temat postu:

Czy wiecie, że...
"Niewłaściwy rozwój pęcherzyków może być spowodowany przez nienormalny poziom FSH, albo złą odpowiedź jajników na prawidłowy poziom FSH. Należy pamiętać, że pęcherzyki zaczynają rosnąć na 65-70 dni przed ostatecznym etapem dojrzewania. Ten tzw. okres wzrostu podstawowego zachodzi podczas dwóch poprzednich cyklów miesiączkowych. Oznacza to tyle, że istotne jest zachowanie dobrego stanu zdrowia przez trzy kolejne cykle miesiączkowe, aby wykształcić pełnowartościowy pęcherzyk. Stan fizjologiczny w sumie z 90 dni wpływa na możliwość wystąpienia lub nie owulacji. " (Dith)

Czy wiecie, że...
"Wyróżniono ponad 150 objawów napięcia przedmiesiączkowego o charakterze fizycznym lub psychicznym, obejmujących prawie każdy układ w organizmie. Do najczęstszych dolegliwości należą: obrzęk i drażliwość piersi, zaparcia, rozwolnienie, wzdęcia brzucha, mdłości, bóle krzyża, bóle brzucha, trądzik, zatrzymywanie wody w organizmie, obrzęk kostek stóp i rąk, przybieranie na wadze, bóle głowy, migreny, apetyt na rożnego rodzaju pokarmy (szczególnie na słodkie lub słone), płaczliwość, drażliwość, agresja, depresja, niepokój, zmęczenie, bezsenność, zmiany nastroju, trudności z koncentracją, spadek libido, zniechęcenie. Prowadzenie kalendarza, gdzie zapisywałoby się pojawiające się objawy ułatwia określenie rzeczywistych objawów PMS." (Dith)

"Plemniki zwykle docierają do jajowodów w ciągu kilkunastu minut, ale nie maja zdolności do zapłodnienia. Potrzebują około 6 godzin pobytu w szyjce macicy podlegając procesowi tzw. kapacytacji, aby osiągnąć ostateczną dojrzałość. Dlatego najlepszy czas na stosunek to dzień przed czy dzień jajeczkowania, a nie dzień po." (Dith)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sylwex_a dnia Sob 22:02, 11 Lut 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sylwex_a
:)



Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 1835
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rzeszów
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:34, 13 Lut 2012    Temat postu:

PROGRAM IN VITRO DO SKUTKU - Wywiad z prof. K. Łukaszukiem, INVICTA
Posted pt., 22/05/2009
Temat:
InVitro

Wywiad z Panem prof. Krzysztofem Łukaszukiem, INVICTA

1. Dlaczego, aby zakwalifikować się do programu IN VITRO DO SKUTKU muszę wykonać badania: AMH, inhibinę, fragmentację DNA plemnika?

Od kilku miesięcy pacjentom decydującym się na leczenie w INVICTA zalecamy wykonanie wspomnianych badań przy rozpoczęciu każdego programu in vitro. Nie jest to więc wyjątkowe zalecenie, tylko nasz „invictowy” standard. Jesteśmy pierwszym ośrodkiem, który wprowadził te badania do tzw. rutynowej diagnostyki pacjentów leczących się z powodu niepłodności. Nasze analizy statystyczne pokazują bezwzględną sensowność wykonywania tych badań. Ocena AMH i inhibiny pozwala na optymalizację dawkowania leków w okresie stymulacji, podwyższa skuteczność stymulacji, nie narażając pacjenta na niepotrzebne koszty związane z nadmiarem podawanych leków oraz dodatkowo zabezpiecza przed ryzykiem hiperstymulacji.

2. Dlaczego ostateczna kwalifikacja odbywa się na wizycie kwalifikacyjnej u Pana Profesora, a nie tylko na podstawie wykonanych badań? Regulamin zawiera przecież informacje dot. granicznych wartości dla wyników poszczególnych badań.

Do pełnej diagnostyki i zaplanowania leczenia potrzebny jest wywiad i badanie lekarskie, nie wystarczają badania laboratoryjne. Pacjent może mieć różne schorzenia dodatkowe, które mogą uczynić leczenie metodą in vitro mało sensownym i koniecznym może się okazać przeprowadzenie wstępnego leczenia, które usunie przeszkody i umożliwi w kolejnym etapie zakwalifikowanie do programu. Może się również wydarzyć sytuacja, kiedy pacjentom wystarczy zwyczajna porada, która umożliwi naturalne zajście w ciążę i program in vitro nie będzie potrzebny. Bez takiego spotkania możemy leczyć bardzo kosztownie takich pacjentów, którzy tego nie potrzebują.

3. Czy mimo niewłaściwych wyników badań laboratoryjnych mogę zostać zakwalifikowana do programu?

Program jasno precyzuje kryteria laboratoryjne, ale w wybranych przypadkach istnieje możliwość zakwalifikowania do programu pomimo niezgodności wyników badań kwalifikacyjnych z zakresami przyjętymi w kryteriach programu.

4. Czym program IN VITRO DO SKUTKU różni się od standardowego programu IN VITRO prowadzonego w klinice INVICTA?

W każdym przypadku leczenia in vitro staramy się zrobić wszystko, co możemy, żeby uzyskać zdrową ciążę. Program IN VITRO DO SKUTKU technologicznie nie różni się od zwykłego programu.

5. Czy w programie IN VITRO DO SKUTKU zapłodnienie wykonywane jest metodą klasyczną, czy ICSI?

ICSI. Dlatego też, jeżeli uzyskamy ciążę w drugiej próbie – będzie to dla naszego pacjenta opłacalne finansowo. Koszt 2 zabiegów in vitro standardowych z ICSI to 10.600 zł. W programie do skutku – 9.600 zł!

6. Dlaczego wśród badań kwalifikacyjnych wykonywana jest fragmentacja DNA plemnika?

Fragmentacja DNA plemników jest jedną z najczęstszych przyczyn braku efektów leczenia – uzyskania zdrowego dziecka. Nie obniża ona jednak w znaczącym stopniu odsetka ciąż biochemicznych. Między ciążą biochemiczną a widocznym pęcherzykiem ciążowym w USG występuje nawet ponad 10 proc. strat ciąż! Ponieważ w programie DO SKUTKU gwarantujemy wykonywanie programu do uzyskania widocznego pęcherzyka ciążowego (ciąży klinicznej), chcielibyśmy mieć informację, czy wykonaliśmy wszystko, żeby taką ciążę uzyskać. Jeżeli pacjent ma fragmentację podwyższoną – możemy wykonać separację plemników i w ten sposób pomóc w uzyskaniu ciąży. Bez tego badania nasze działania mogą być frustrujące dla pacjenta i dla nas.

7. Dlaczego w programie IN VITRO DO SKUTKU przewidziany jest transfer 2 zarodków?

Dlatego, że jest on skuteczniejszy niż wykonanie transferu pojedyńczego zarodka. Staramy się również nie podawać więcej niż dwóch zarodków, aby nie narazić pacjentki na podwyższone ryzyko ciąży mnogiej. Dwa podawane zarodki jest to liczba zgodna ze standardami europejskimi. Możliwe jest również wykonanie transferu pojedyńczego zarodka, ale koszt uzyskania ciąży będzie wyższy – więc również koszt programu do skutku dla takich pacjentów będzie wyższy.

8. Czy, jeśli jestem osobą samotną, mogę brać udział w programie IN VITRO DO SKUTKU?

Tak. W przypadku korzystania z naszego banku nasienia nie jest wymagane badanie fragmentacji DNA plemników.

9. Czy, jeśli mój partner nie posiada plemników, jest szansa na udział w programie?

Tak. Program przewiduje możliwość skorzystania z banku nasienia INVICTY. Tak jak wspominałem, w przypadku korzystania z banku nasienia INVICTY nie jest wymagane badanie fragmentacji DNA plemników.

10. Jeśli jestem po kilku nieudanych próbach zapłodnienia in vitro, czy mogę uczestniczyć w programie?

Oczywiście.

11. Czy ,jeśli mam problemy natury genetycznej, istnieje możliwość zakwalifikowania się do programu?

Tak, ale musimy to ocenić indywidualnie.

12. Jaki jest powód wprowadzenia programu IN VITRO DO SKUTKU? Dlaczego inne kliniki tego typu programów nie prowadzą?

Jest wiele ośrodków, które podają wysoką skuteczność swojego leczenia, lecz nie prowadzą podobnych programów. My tę skuteczność faktycznie mamy, co udowadnia sama idea programu IN VITRO DO SKUTKU.

Chcemy zapewnić pacjentom komfort psychiczny i ciągłość leczenia w ośrodku o bardzo wysokiej skuteczności, niwelując obawę problemów finansowych związanych z niepowodzeniami. W przypadku trudnych pacjentów (którzy na początku takimi się często nie wydają) daje to nam czas na „nauczenie się” problemu pacjenta i bardziej indywidualne podejście do niego. W przypadku, kiedy pacjent leczy się w wielu ośrodkach – często leczenie zaczyna się za każdym razem od początku, co zwiększa koszty i nasila frustrację pacjenta.

13. Jakie korzyści z tytułu prowadzenia programu IN VITRO DO SKUTKU ma Klinika INVICTA?

Po pierwsze jest szansą na rozwiązywanie tzw. trudnych przypadków. INVICTA lubi wyzwania. W przypadku trudnych medycznie pacjentów kontynuacja leczenia z jednym zespołem fachowców daje czas na rozpoznanie problemu pacjenta i bardziej indywidualne podejście do niego, co dla nas jest satysfakcją i największą korzyścią z tytułu prowadzenia programu. Zespół INVICTY nie boi się trudnych medycznie pacjentów.

14. Jeśli jestem pacjentką Kliniki INVICTA po kilku próbach w standardowym programie IN VITRO, to czy mam szansę na uczestnictwo w programie IN VITRO DO SKUTKU?

Oczywiście.

15. Jaka jest skuteczność in vitro w Klinice Leczenia Niepłodności w Warszawie?

Skuteczność leczenia niepłodności metodą in vitro w Warszawie i w Gdańsku jest taka sama. Dla pacjentów spełniających kryteria podane w Regulaminie Programu IN VITRO DO SKUTKU wynosi 45-60 proc.

16. Dlaczego program IN VITRO DO SKUTKU prowadzony jest tylko w Warszawie, a nie np. także w gdańskiej klinice?

Zakładamy, że pacjentów, którzy zrozumieją jednoznaczne korzyści programu może być bardzo wielu. W gdańskiej Klinice przebudowujemy obecne laboratorium in vitro, gabinety Kliniki Leczenia Niepłodności oraz zmieniamy lokalizację Laboratorium Analitycznego. O realizacji takiego programu w Gdańsku będziemy mogli pomyśleć dopiero po remoncie, którego zakończenie przewidziane jest na jesień tego roku.

17. Czy, jeśli pierwsza próba w programie IN VITRO DO SKUTKU zakończy się sukcesem, mogę liczyć na zwrot części wpłaconych pieniędzy?

Program IN VITRO DO SKUTKU nie przewiduje takiego rozwiązania. Dla pary, która zakwalifikuje się do programu IN VITRO DO SKUTKU i przy tak zwanym pierwszym podejściu osiągnie sukces, jakim jest ciąża, proponujemy 75 proc. rabat dotyczący wykonania programu IVF-ICSI (pacjenci zapłacą ok. 1200 zł) w standardowym programie, jeżeli para wróci po rodzeństwo do INVICTA w ciągu dwóch lat od daty zakończenia programu IN VITRO DO SKUTKU z pozytywnym wynikiem. Tylko ze względu na bardzo wysoką skuteczność leczenia w INVICTA możemy sobie pozwolić na taki program.

18. Czy, jeśli na wizycie kwalifikacyjnej okaże się, że nie zakwalifikowałam się do programu IN VITRO DO SKUTKU, oznacza to, że nie ma szansy na powodzenie procedury in vitro w moim przypadku?

Oczywiście, że nie. W takim przypadku będzie Pani miała możliwość wzięcia udziału w standardowym programie in vitro.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sylwex_a
:)



Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 1835
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rzeszów
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:36, 13 Lut 2012    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Klinika Gameta z Łodzi wprowadza pierwszy w Polsce system do ciągłego monitoringu zarodków w procedurze in vitro.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sylwex_a
:)



Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 1835
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rzeszów
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:39, 13 Lut 2012    Temat postu:

Endometrioza – co to jest?
Posted ndz., 05/06/2011
Temat:
Kliniki i Lekarze

logo - novumdr Ewa Taszycka – Pobikrowska, Przychodnia Leczenia Niepłodności nOvum
Endometrioza to przewlekła choroba ginekologiczna dotycząca 5-10% kobiet w okresie reprodukcyjnym, prowadząca do długotrwałego stanu zapalnego. Charakteryzuje się występowaniem ognisk histopatologicznie podobnych do endometrium (błony śluzowej macicy) poza macicą, zwłaszcza na otrzewnej miednicy małej, powodując zrosty i niedrożność jajowodów, na jajnikach – powodując torbiele i gorszą jakość oocytów, na przegrodzie odbytniczo-pochwowej – bóle podczas współżycia.

Czasem endometrioza umiejscawia się w nietypowych miejscach: na przeponie, opłucnej (bóle w klatce piersiowej), pęcherzu moczowym (krwawienie i bolesność podczas oddawania moczu), na jelitach (nudności, wzdęcia, obecność krwi w stolcu, zespół drażliwego jelita), a nawet w mózgu.

Etiopatogeneza tej choroby nadal pozostaje do końca niewyjaśniona, ale większość zgadza się, że za jej rozwój odpowiedzialny jest hormon estrogen.

Jedną z głównych ról przy powstawaniu endometriozy wydaje się odgrywać układ immunologiczny, który nie jest w stanie zapobiec implantacji wstecznego przepływu krwi miesiączkowej. Istnieje też podejrzenie genetycznego (dziedzicznego) podłoża tego schorzenia.

Za czynniki ryzyka endometriozy uważa się wczesną pierwszą miesiączkę, późną menopauzę, skrócone cykle miesiączkowe, otyłość. Liczne ciąże i laktacje zmniejszają ryzyko endometriozy. Kobiety z endometriozą powinny unikać spożywania czerwonego mięsa, nabiału, żółtek jaj i kofeiny, a zwiększyć w diecie ilość owoców i warzyw (kapusty, brokułów, rzepy), siemienia lnianego i błonnika.

Obecnie pewnym rozpoznaniem i oceną stopnia zaawansowania endometriozy (I stopień – minimalna – IV stopień bardzo zaawansowana) jest operacja (laparoskopia) i weryfikacja histopatologiczna. Natomiast w rozpoznaniu torbieli endometrialnych jajników bardzo pomocne jest USG TV – czułość tego badania dochodzi do 80-90%. Choroba ograniczona do otrzewnej nie będzie jednak rozpoznawana tą metodą.

Badanie markera Ca 125, które może być podwyższone w tym schorzeniu wykazuje małą czułość.

Postępowaniem w zespole bólowym w przebiegu endometriozy u pacjentek nie leczonych z powodu niepłodności jest leczenie:

Farmakologiczne – niesterydowe leki przeciwzapalne, progestageny, podawanie złożonych tabletek antykoncepcyjnych w sposób cykliczny lub ciągły, wkładki domaciczne, terapia agonistami GnRh (ryzyko zmniejszenia gęstości kości), czy steroid hamujący syntezę i wydzielanie gonadotropin, stosowany rzadziej ze względu na jego androgenne działanie. W listopadzie 2010r. w celu leczenia endometriozy został zarejestrowany nowy lek (dienogest). Jest to pochodna nor testosteronu, nie wykonująca działania androgennego. Coraz częściej stosuje się także inhibitory aromatazy, które poprzez hamowanie aktywności enzymu aromatazy doprowadzają do hamowania syntezy estrogenów.
Operacyjne – zabiegi usunięcia torbieli endometrialnych i guzków odbytniczo-pochwowych, koagulacja ognisk endometriozy, usunięcie zrostów.
Skojarzone – farmakologiczne i operacyjne.

Postępowanie u pacjentek niepłodnych ze stwierdzoną endometriozą (jest ich ok. 50%) budzi ciągle wiele kontrowersji i wątpliwości.

Nie ma dowodów, że leczenie farmakologiczne endometriozy w tych przypadkach zdecydowanie poprawia płodność, a jednocześnie opóźnia inne metody leczenia jak inseminacja czy zabiegi in vitro.

W wyborze odpowiedniego postępowania terapeutycznego u pacjentek niepłodnych należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak wiek pacjentki, czas trwania leczenia niepłodności, czas od rozpoznania endometriozy i stopień jej zaawansowania, jak również zawsze brać pod uwagę parametry nasienia partnera.

Korzystna opcja terapeutyczna to stymulacja jajeczkowania gonadotropinami do inseminacji domacicznej (zwłaszcza w I i II stopniu zaawansowania) oraz zapłodnienie pozaustrojowe IVF.

U kobiet ze znacznie zaawansowaną endometriozą (III i IV stopnia) przed zabiegiem IVF (długi protokół) proponuje się przez kilka miesięcy podawanie agonistów GnRh.
Coraz częściej w mniej zaawansowanej endometriozie proponuje się laparoskopię, podczas której wykonuje się koagulację ognisk endometriozy i uwolnienie zrostów.

Przed stymulacją do zabiegu IVF zaleca się usunięcie torbieli endometrialnych powyżej 3 cm. Należy jednak pamiętać, że zabieg taki może spowodować zmniejszenie rezerwy jajnikowej.

Należy podkreślić, iż endometrioza nie zawsze jest jednoznaczna z wystąpieniem niepłodności, a ciąża jest często dobrym sposobem jej leczenia.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sylwex_a
:)



Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 1835
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rzeszów
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:34, 29 Sty 2014    Temat postu:

Jakie są skutki uboczne przyjmowania kwasu foliowego?

Nowe badania dowodzą, że przyjmowanie kwasu foliowego może powodować rozwój istniejących zmian rakowych w gruczołach mlecznych. Tymczasem pacjentom onkologicznym zaleca się spożywanie preparatów multiwitaminowych i suplementów zawierających kwas foliowy.
W celu zapobieżenia wadom rozwojowym układu nerwowego płodu, przyszłym mamom zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego. /©123RF/PICSEL

W celu zapobieżenia wadom rozwojowym układu nerwowego płodu, przyszłym mamom zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego.
/©123RF/PICSEL

Kwas foliowy, czyli witamina B9, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu.

Reklama

W celu zapobieżenia wadom rozwojowym układu nerwowego płodu, przyszłym mamom zaleca się przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, przez okres począwszy od trzech miesięcy przed planowaną ciążą, aż do jej 12 tygodnia.

W niektórych krajach witamina ta jest dodawana do mącznych produktów spożywczych.
Groźne przedawkowanie

Jednak jak pisze portal medexpress, przedawkowanie kwasu foliowego może powodować bezsenność, rozdrażnienie, depresję, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i reakcje alergiczne.

Nadmiar kwasu foliowego w czasie ciąży zwiększa ryzyko zachorowania przez dziecko na astmę.

Nowe badania na szczurach przeprowadzone przez zespół naukowców z St. Michael’s Hospital w Toronto wykazały, że duże dawki kwasu foliowego mogą też sprzyjać rozwojowi raka piersi.
Nowe badania

Podawanie zwierzętom kwasu foliowego w dawkach 2,5-5-krotnie przewyższających dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę, znacząco wzmagało rozwój istniejących zmian rakowych w gruczołach mlecznych.

Jest to obserwacja o tyle ważna, że wielu pacjentom ze zdiagnozowaną lub leczoną chorobą nowotworową zaleca się przyjmowanie preparatów multiwitaminowych i suplementów zawierających kwas foliowy.

Wcześniejsze badania sugerowały bowiem, że kwas foliowy może przed powstawaniem raka piersi chronić.


Czytaj więcej na [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sylwex_a dnia Śro 21:35, 29 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.cpzwckafeteria.fora.pl Strona Główna -> Starania o dziecko Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island