Forum www.cpzwckafeteria.fora.pl Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Pielęgnacja noworodka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.cpzwckafeteria.fora.pl Strona Główna -> Macierzyństwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Loonah
:)



Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 2208
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: podkarpackie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:22, 11 Lut 2012    Temat postu: Pielęgnacja noworodka

Wszystko co najważniejsze w pierwszym miesiącu życia dziecka - kąpiel, przewijanie, pielęgnacja kikuta pępowiny, karmienie itd...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sylwex_a
:)



Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 1835
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rzeszów
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:39, 22 Wrz 2012    Temat postu:

Kąpiel i pielęgnacja noworodka

Noworodka i niemowlę do ukończenia pierwszego roku życia wystarczy kąpać 2-3 razy w tygodniu. Jednak codziennie przed snem trzeba myć newralgiczne części ciała maleństwa: (jako mama radze kąpać codziennie)

miejsca szczególnie narażone na zapocenie: fałdki na udach i koło szyi,

pupę, która ma styczność z moczem i kałem,

rączki, które często trafiają do buzi.

Żeby codzienny rytuał kąpieli bądź mycia noworodka, stał się przyjemnym wydarzeniem nie tylko dla rodziców, ale i noworodka, trzeba się do niego przygotować!

Przede wszystkim trzeba zadbać o:

spokój i sprawne wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, czyli właściwe ich przygotowanie zanim do nich przystąpimy

właściwą temperaturę pomieszczenia, w którym dziecko będziemy rozbierać i moczyć

właściwą temperaturę wody do mycia.

Przygotowanie do kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych
Porę mycia należy dostosować do rytmu karmień noworodka. Nie powinno się wkładać dziecka do wanny zaraz po nakarmieniu. Również, gdy dziecko już jest bardzo głodne, płaczem będzie domagało się jedzenia. Najlepiej ustalić czas mycia tak, aby chwilę potem noworodek był karmiony i zasypiał na noc.
Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym będziemy myć noworodka powinna wynosić 23-24˚C. W miejscu przeznaczonym na zabiegi pielęgnacyjne, np. na przewijaku, powinny być przygotowane w zasięgu ręki:

cienki miękki ręcznik do osuszania ciałka lub czysta pieluszka tetrowa

myjka bawełniana (można ją prać w wysokich temperaturach i łatwo suszyć, co przeciwdziała mnożeniu się w niej drobnoustrojów)

sól fizjologiczna do przemywania oczu

kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla niemowląt (oliwka, krem przeciwodparzeniowy) Każdy nowy kosmetyk najpierw użyj na małej powierzchni ciała, np. na przedramieniu, żeby upewnić się, czy nie pojawia się odczyn alergiczny

70 procentowy spirytus lub gencjanę do przemywania pępka i jałowe gaziki

waciki do przemywania: oczu, uszu, buzi, pupy

miękka szczoteczka do włosków

miseczka z letnią przegotowaną wodą do mycia twarzy (tej miseczki należy używać tylko do tego celu, jeśli w ciągu dnia podczas przewijania przemywamy dziecku wodą pupę, miseczka w której do tego celu mamy wodę musi wyraźnie być inna, żeby ich nie używać zamiennie).

jeśli w danym dniu nie będziemy zanurzać dziecka w wanience z wodą, potrzebna jest druga miseczka z ciepłą wodą do przemywania fałdek szyi, rączek, nóżek oraz pupy

świeże ubranko

pieluszka.

Zabiegi pielęgnacyjne
Buzia - twarz myjemy przegotowaną wodą jeszcze przed rozebraniem dziecka.

Oczy - każde oczko przemywamy zawsze w kierunku: od strony zewnętrznej do wewnętrznej (czyli od skroni ku kącikowi oka). Po każdym przetarciu oka wacikiem sięgamy po świeży.

Uszy - czyścimy tylko zewnętrzne części uszu, najlepiej wacikiem. Nigdy nie wkładamy patyczka głębiej.

Nos - jeśli maluszek nie ma kataru i nosek jest drożny, nos nie wymaga czyszczenia. Należy jednak nawilżać błonę śluzową noska wodą (wilgotnym wacikiem lekko zwilżyć wewnętrzne brzegi noska) lub preparatami nawilżającymi. Zmniejsza to zapadalność noworodków na zakażenia górnych dróg oddechowych.

Narządy płciowe - wargi sromowe dziewczynek zawsze przemywamy od przodu ku tyłowi – w kierunku odbytu. Pośladki i mosznę u chłopców smarujemy kremem przeciwodparzeniowym.

Kąpiel

Woda w wanience powinna mieć 37 stopni C.
Po rozebraniu noworodka namydlamy na przewijaku jego ciało – główkę, plecy, boczne części ciała, pośladki, po czym, żeby przenieść go do blisko stojącej wanienki główkę kładziemy na swoim lewym przedramieniu, a dłoń wsadzamy pod lewą paszkę maleństwa, tak żeby jego plecki też miały oparcie. Prawą dłoń wsuwamy pod pupę dziecka. Najpierw zanurzamy w wodzie pośladki dziecka i powoli uwalniamy spod nich swoją prawą dłoń, by móc nią obmywać dziecko. Główkę wciąż trzymamy na lewym przedramieniu ponad wodą, a myjąc ją robimy to tak, żeby dziecku nie zachlapać twarzy i oczu. Przy tym dłoń lewą wciąż trzymamy pod pachą dziecka, co gwarantuje nam, ze dziecko się nie wyślizgnie. Dziecko powoli polewamy wodą.

Przemyte ciałko delikatnie suszymy ręcznikiem bądź pieluszką tetrową poprzez dotykanie. Nie pocieramy ciałka dziecka, pamiętając, że jego skóra jest niezwykle delikatna.

Gdy dziecko jest już ubrane, przeczesujemy delikatnie główkę miękką szczoteczką. Robimy to nawet wtedy, gdy dziecko nie ma włosków, zapobiega to tworzeniu się ciemieniuchy. Na koniec karmimy dziecko i kładziemy spać.

Czas trwania zabiegów pielęgnacyjnych i kąpieli nie powinien przekraczać 10 minut.

Paznokcie
Małemu dziecku szybko rosną paznokcie i często trzeba je obcinać, żeby się nimi nie zadrapało. Najlepiej nie robić tego przy okazji codziennej pielęgnacji, żeby nie przedłużać rytuału. Paznokcie można obciąć o innej porze dnia, najlepiej po karmieniu, kiedy maleństwo jest spokojne i przysypia. Obcinamy je równo z opuszkami palców.

Pupa wymaga szczególnej pielęgnacji w ciągu całej doby
Aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry warto:

nie dopuszczać do tego, by dziecko zbyt długo pozostawało w brudnej pieluszce

przy przewijaniu pupy przemywać ją, zwłaszcza, gdy dziecko zrobiło kupkę

smarować pupę i okolice (pośladki, okolice ud, brzuszek) oliwką

przy drobnym zaczerwienieniu czy podrażnieniu smarować pupę i okolice maścią sporządzoną na bazie lanoliny

wietrzyć pupę, tzn. podczas przewijania trochę się z dzieckiem pobawić zanim założymy mu kolejna pieluchę. W przypadku stosowania pieluszek tetrowych nie trzeba wietrzyć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.cpzwckafeteria.fora.pl Strona Główna -> Macierzyństwo Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island